İlişki oyunu ve varolmayan ideal sevgili

Histerik kişilik karşı cinse önce erotik sinyaller gönderir ve ‘ayartır’, daha sonra reddedip küçük düşürür.
Histerik kişilik dışa dönük olması nedeniyle çok sayıda insanla ilişki içindedir. Ama ilişkileri genellikle derinlikten yoksun ve yüzeyseldir. Karşı cins esas olarak kendilik değerini yüksek tutmak için kullandığı basit bir araçtır. Yaşam bir tiyatro sahnesidir ve hedef de seksapeli sayesinde mümkün olduğunca çok alkış alabilmektir. Başkaları üzerinde olumlu bir izlenim bırakmak, çekici bulunmak ve bundan dolayı da mutlu olmak herkesin arzusu ve ihtiyacıdır. Histerik kişiliği diğerlerinden ayıran, bu amaca ulaşabilmek için her şeyi göze alabilecek olması ve arzusu gerçekleşmeyince kontrolsüz bir öfkeye kapılmasıdır. Çoğunlukla abartılı seksi ve açık kıyafetleri tercih etmesi bu ihtiyacın en belirgin göstergesidir.
Hayat sahnesindeki histerik oyunların en tipik olanı ilişkilerin cinsel bir karaktere büründürülmesi ve sürekli bir flört havasında yürütülmesidir. Histerik kişilik karşı cinse önce erotik sinyaller gönderir ve ‘ayartır’, daha sonra reddedip küçük düşürür. Bundan dolayı da hiç pişmanlık duymaz. Sonuç olarak hak etmiştir: ‘Benim evli bir kadın olduğumu biliyor, nasıl böyle bir şey geçirebilir aklından?’ Bu oyunun iki hedefi vardır. Bir yandan kendini kadın olarak değerli hissetmek ister, diğer yandan ne kadar ‘ahlaklı’ olduğunu, kolayca elde edilemeyeceğini göstermiş olur. Her zaman masum ve suçsuzu oynar. Bu küçük oyunlar büyük bir zafer gibi yaşantılanır, ama ne yazık ki içsel boşluk duygusunun ve daimi memnuniyetsizliğin ortadan kalkmasını sağlamaz.
Dış görünüş, eş seçiminde de önemli bir rol oynar. Sevgili adayı varlıklı mı, rahat bir yaşam vaat ediyor mu? Başkalarını kıskandıracak kadar parlak mı? Bu sorular ön plandadır. Kişilik özellikleriyse bu saydıklarımızdan çok daha önemsizdir. Sevgili her şeyden önce mükemmel olmalıdır ve bütün beklentileri karşılamalıdır. Histerik kişilik, durmaksızın varolmayan bir ideal sevgilinin hayalini kurar.
* * *
Giyilecek elbisenin seçimi de sevgili seçimi de karar vermekte zorlandığı bir işkencedir histerik kişilik için. Sevgili doğru insan mıdır? Beni mutlu edebilir mi? Yanıtlarını baştan bilemeyeceğimiz bir sürü soru… Üstelik bir süre sonra sevgilisini hiç mi hiç sevmediğini söyler, ama ilişkinin neden devam ettiğiyle ilgili sayısız gerekçesi de vardır. Çocukları için mutsuz olmayı göze almaktadır, herkes için en uygun çözüm budur, zaten aşk o kadar önemli değildir vb.
Mükemmel eş arayışı, mükemmel eşin var olmaması nedeniyle hayal kırıklığına uğramaya mahkumdur. Histerik kişilik yine de umutsuzca doyurulması mümkün olmayan onay açlığını bastırmanın peşindedir. Karşılanmayan beklentilerin doğurduğu öfke alınacak intikamın haklı gerekçesidir. Beklentilerini karşılamaktan aciz sevgilinin parasını yiyebilir, adını lekeleyebilir, onu aldatabilir ya da en basitinden cinsel olarak birlikte olmayı reddedebilir. Zaten ‘evlendiği günden beri onu mutlu edemeyeceğini bilmektedir’.
* * *
Histerik kişiliğin ilişkide yaptığı hata birliktelikten, evlilikten karşılanması mümkün olmayan beklentilere sahip olmasıdır. İçsel çatışmalar (yetersizlik, değersizlik ve terk edilme şemaları) yanlış dışsal gereçlerle (zenginlik, başarı, onay) giderilmeye çalışılır. Histerik kişiliğin içindeki memnuniyetsizliği gidermekle yükümlü olan sevgilidir. İlişkinin başlangıcında bu gerçekleşiyor gibi gözükse de bütün çaba boşunadır. Sahnedekinin ilişkiden beklentisinin kökeni ta çocukluğa kadar giden bir haset duygusuna dayanır. Çocuk kendini daha az seviliyor, yetersiz ve haksızlığa uğramış hissetmiştir. Çocuklukta açılmış bu yaralarsa, histerik kişiliğin nafile çabaları sonucunda daha da derinleşir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*