Ruh sağlımızı nasıl koruruz?

Artık birçoğumuz bedenimizi korumaya özen gösteriyoruz. Hasta olduktan sonra ne yapacağımızı düşünmek yerine hasta olmamaya çabalıyoruz. Bu uğurda vitaminler alıyor, beslenmemize dikkat ediyor ve egzersiz yapıyoruz. Ne var ki söz konusu olan ruh sağlığımız olduğunda aynı özeni göstermeyebiliyoruz. Ruh sağlığı bozulduğunda psikolojik / psikiyatrik destek almak ne kadar önemliyse bu konuda önlem almak ve olası hastalıkları engellemek de bir o kadar mühim. Ruh sağlığını korumanın yolu başta duyguları ifade etmekten ve sosyalleşmekten geçiyor. Stres, olumsuz yaşam olayları ve zorluklar karşısında ruh sağlığınızı korumanın en iyi iki yoluna kısaca göz atalım:

Duyguları ifade etmek: Bazıları için gülmek ve ağlamak yaşamın sıradan bir parçasıyken bazıları için bu iki eylem son derece güç olabilir. Kişi duygularını ifade etme zorluğu yaşıyorsa gülmeyi ve ağlamayı yeniden “öğrenmesi” gerekir. Gülmek ve ağlamak çoğu kişi için utanılacak eylemler olarak kodlanmış olabilir. Ağlayan kişi “aşırı duygusal” ya da “güçsüz” olarak algılanabilir. Ne var ki gözyaşı duygusal dünyanın güçlü ve dayanıklı olduğunun göstergesidir zira ağlamak sözel olmayan bir duygu ifadesidir. Duygular insan olmanın normal bir parçasıdır. Arada bir ağlamak stres ve gerginliğin dışarı atılmasına ve kişinin rahatlamasına da yardımcı olur. Gülmek de en az ağlamak kadar güçlü bir duygu ifadesidir. Hemen hepimiz iyi bir kahkahanın ne kadar iyileştirici bir etkisi olduğunu, güldükten sonra kendimizi ne kadar iyi ve rahatlamış hissettiğimizi tecrübe etmişizdir. Yaşamın getirdiklerine gülebilmek kendimizi genel olarak daha huzurlu, mutlu ve olumlu hissetmemize yarar. Duygular insanları bir araya getirme işlevi görür. Gözyaşlarının ya da kahkahaların nedeni her birimiz için farklı olabilir ancak anlamlarına ve önemlerine dair ortak bir kabulümüz vardır. Ağlamak kişinin sevdiklerini -hatta çoğu zaman yabancıları- kendisiyle temas kurmaya ve ona yardım eli uzatmaya yöneltir. Aynı şekilde, gülümseyen bir kişi etraftan daha olumlu bir tepki alır ve insanlar gülümseyebilen ve gülebilen kişilerle bir araya gelmeyi tercih eder.

Sosyalleşmek: Sosyalleşmek ruh sağlığı için esastır. İnsanlar sosyal varlıklardır ve bir diğeriyle kurulan iletişim, yalnız zaman geçirmeyi tercih edenler için dahi gereklidir. Sosyalleşmek kimileri için çok kolay olmayabilir ve kaygı yaratabilir ancak bu, aşılamayacak bir durum değildir. Öncelikle küçük adımlarla başlamak iyi bir fikir olabilir. Örneğin evcil hayvan edinmek sizi benzer ilgisi olan diğer insanlarla bir araya getirebilir. Bir köpeğiniz varsa parkta diğer köpek sahipleriyle tanışıp sohbet edebilirsiniz. İnsanlara gülümsemek de onları size yaklaştıran eylemlerdendir. İnsanlar olumlu ve gülebilen kişilerle zaman geçirmeyi tercih eder.

Hem duyguları ifade etmek hem de sosyalleşmek ruh sağlığınızı korumak için yapmanız gereken en önemli eylemlerdendir. Ruh sağlığınızın bozulmaya başladığını gösteren semptomlar fark ederseniz bu semptomlar küçük de olsa zaman geçirmeden destek almak sorunların büyüyüp daha da karmaşıklaşmasının önüne geçecektir. Unutmayın, ruh sağlığı en az fiziksel sağlık kadar önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*