Çocuklar ve Masallar

Masallar, teknolojinin bu kadar gelişmediği eski zamanlarda ailelerin keyif aldığı bir vakit geçirme yoluydu. Çocuklar masal dinlerken eğlendikleri gibi, hayata dair pek çok bilgi de edinirlerdi. Günümüzde anne babalar çoğumuzun ezbere bildiği Külkedisi, Rapunzel, Hansel ve Gretel, Kırmızı Başlıklı Kız gibi masallardan vazgeçme eğilimindeler. Bazı masalların çocuklar için çok korkunç olduğu, bazılarının da hayatla ilgili yanlış mesajlar verdiği düşünülüyor. Anne babalar masalların, cevaplamaya hazır olmadıkları pek çok soruyu çocukların aklına getirdiği görüşündeler.

Eski masalların tekrar tekrar anlatılması gerektiğini savunan görüş, çocukların iyi-kötü kavramıyla korunaklı bir şekilde tanışması gerektiğini vurguluyor. Hayal dünyasında yaşanan bu düzeydeki bir korkunun, çocukları hayattaki gerçek korkularla baş etmek konusunda güçlendireceği görüşü yaygın. Tüm bu faydalarına rağmen, pek çok çocuk, masallardan öğrendikleri devler, canavarlar ve kötü adamlar nedeniyle geceleri uykusuz kalabiliyor. Gerçek ile hayali birbirinden ayırmak çocuklar için önemli bir beceri. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, henüz bu beceriyi edinmemiş 6 yaşın altındaki çocuklar geceleri çok daha fazla korku yaşıyorlar. Masallarda duydukları kötü veya korkunç yaratıkların hayal ürünü mü gerçek mi olduğunu ayırt edemediklerinde, gece tek başlarına yatağa yatmak onlar için zor bir deneyim haline geliyor. Masallar hayal gücünü ve yaratıcı düşünceyi geliştiriyor. Ancak anlatılan masalların içeriğinin, çocukların yaşı ve gelişim düzeyiyle uyumlu olması gerekiyor.

 

Tamar Zisenwine, Michal Kaplan, Jonathan Kushnir, Avi Sadeh.Nighttime Fears and Fantasy–Reality Differentiation in Preschool ChildrenChild Psychiatry & Human Development, 2012.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*