Sert kabuğun ardında…

graphic black and white butterfly. Hand-drawn contour lines and strokes. one isolated on white

Sinemaya gidileceği zaman filmi onlar seçer. Filmden önce yenecek yemeğin Japon mu, Hint mi, yoksa İtalyan mı olacağına onlar karar verir. Tatile mi çıkılacak? En iyi yeri onlar bilir. Politika mı tartışılıyor? Onların görüşü en doğrusudur. Aile içinde, arkadaşlar arasında ya da iş yerinde ama mutlaka hayatınızın bir yerinde böyle birisi mutlaka vardır. Karar verir, kararlarını diğerlerine zorla uygulatır ve başka fikirlere asla tahammül edemez. Bu kadar katı olmanın, esneme payı bırakmamanın ve toleransa hiç yer vermemenin arkasında neler gizli olabilir?

Katı kişilik yapıları otoriteyi, mükemmeliyetçiliği ve inatçılığı da düşündürür. Esnek olmayan bir yapı sadece tek bir işleyiş biçimini temel alır. Bu kişiler için her işin tek bir yapılma yolu vardır ve o da doğru olandır. Diğerlerinin görüşleri ve işleyiş biçimleri katı kişilik yapılarına sadece farklı değil yanlış da gelir. Dolayısıyla bir diğerinin fikirlerini, duygularını ve düşüncelerini dikkate almaya da gerek olmaz. Bu katılığın arkasında birçok biliş ve duygu yatar. Bunlardan bir tanesi de diğerlerine karşı duyulan güvensizliktir. Sadece kendi bildiğinin doğru olduğuna inanması ve diğerlerinin fikirlerini ve tercihlerini yok sayması kişiyi önceden denenmiş, tanıdık ve güvenli bir alanda tutar. Alışkanlıklarından ve bildiklerinden farklı bir şey yapmak katı kişilik yapılarındaki bireyler için büyük bir güvensizlik, dolayısıyla da kaygı kaynağıdır. Katı kişilik yapılarına sahip bireyler için bir adım sonrasında ne olacağını bilmek önemlidir; bu, onlara güven verir. Geleceğe dair bilgi sahibi olmak, gelecek üzerinde kontrol sahibi olmak anlamına da gelir. Bu da istikrar ve dengenin yetersiz olduğu bir ortamı ve terk edilme endişesinin yoğun olarak yaşandığı bir çocukluk yaşantısını düşündürecektir.

Katı kişilik yapısına sahip bireyleri başka türlü düşünmeye zorlamak, sert şekilde eleştirmek ve yaptıklarıyla yüzleştirmek onları daha yumuşak ve esnek insanlar yapmayacaktır. Bu kişilerle birlikteyken kurulması gereken cümleler, alışık oldukları cümle yapılarından da farklı nitelikte olmalıdır: “Bunu böyle yapmalısın” yerine “Bir kereliğine bunu böyle yapmayı deneseydin nasıl olurdu?” gibi… Karşınızdaki sizin için değerliyse bile bu cümleyi kurmak kimi zaman zor olabilir zira katı kişilik yapısına sahip bireyler kolaylıkla öfke uyandırır. Bu durumda akılda tutulması gereken, sert kabuklarının ardında büyük bir korku ve kırılganlık gizledikleridir

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*