Akıllı Telefonlar ve Bağımlılık

Bazen ne aradığımızı bilmeksizin karıştırmaya başlayıp, amaçsızca ve otomatik bir şekilde, mail, Twitter, Instagram ya da Facebook’u kontrol ediyoruz. WhatsApp sayesinde yazışma günlük hayatımızın olağan bir parçası haline geldi. Harvard Üniversitesi’nden Leslie Perlow bu durumu modern bir kompulsiyon olarak adlandırıyor. Perlow’un 1600 kişi üzerine yaptığı araştırmaya göre;

Katılımcıların %70’i uyandığı andan itibaren en geç 1 saat içerisinde telefonunu kontrol ediyor.

%56’sı uyumadan son bir saat önce mutlaka tüm hesaplarını kontrol ediyor.

%51’i tatil günlerinde ara vermeksizin kontrol ediyor.

%44’ü telefonunu kaybetme olasılığının büyük anksiyete kaynağı olduğunu belirtiyor.

Ortalama bir kullanıcı telefonunu gün içerisinde yaklaşık 35 defa kontrol ediyor.

Birçok kişi kendi hayatını ve başkalarının hayatını tehlikeye atıyor olduğunu düşünmeksizin araba kullanma esnasında dahi mesaj yazabiliyor.

Psikolog David Greenfield, telefon bağımlılığını modern insanın zihnine takılmış bir kancaya benzetiyor. Alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yaratan maddeler tolerans geliştirerek giderek daha fazla miktarda kullanılır ve kullanılmadıklarında yoksunluk semptomları ortaya çıkar. Greenfield tıpkı bu maddeler gibi akıllı telefonların da psikoaktif olduğunu, bu sebeple olumlu duyguları tetikleyerek bağımlılık potansiyeli taşıdığını söylüyor.

Greenfield e-mail kutusunun olası olumlu bir e-mail alma beklentisi ile kontrol edildiğini, bunun kumar makinelerindeki kolu çevirmenin hazzı gibi heyecan uyandırdığını söylüyor. Aynı zamanda akıllı telefonlar eğlenceli videolar, arkadaşların durum güncellemeleri, yeni haberler gibi her an ulaşabildiğiniz küçük ödüller içeriyor. Bunları takip etmenin nesi kötü diye düşünebiliriz. Greenfield, işlevselliğiniz ve ilişkileriniz olumsuz etkilenmeye başladı ise telefonunuzla ilişkinizin bağımlılık boyutunda olabileceğini söylüyor. Arkadaşınızla yemek yerken iletişimi kesip, arkadaşınızı görmezden gelerek yemek yediğiniz yerden check-in yapmanız, Instagram ve Facebook’ta yemeğin fotoğrafını paylaşmanız, günlük hayatınızın olumsuz etkilendiğinin göstergesi.

İşlevselliği sakatlamasının en önemli sebebi ise dikkat ve konsantrasyonu ciddi anlamda bozması.

Etrafımızda olan biten her şeyden haberdar olma, ulaşabilir ve ulaşılabilir olma arzusu telefonu sık sık kontrol etmenin en önemli sebeplerinden biri. Akıllı telefonlar elimizde tutabileceğimiz bir kontrol duygusu hissettiriyor.

Kişilerin telefonu normalden fazla kontrol etmesine sebep olan duyguların yalnızlık, anksiyete ve sıkıntı olduğunu söyleyebiliriz. Telefonunuzu normalden fazla kontrol ettiğinizi düşünüyor iseniz bu duygulardan hangisi ile başa çıkmaya çalıştığınızı düşünmeniz faydalı olabilir. Telefonu amacının dışında kullanmayı devre dışı bırakarak kendinize sınır koymanız işlevselliğinizi yükseltebilir.

 

 

Kaynak:

Greenfield, D. PhD, Addiction: Help for Netheads, Cyber Freaks, and Those Who Love Them.

1 Comment on Akıllı Telefonlar ve Bağımlılık

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*