Sosyal medyada ilişki takibi

Listenizden silmiş ya da çıkarmış olmanıza rağmen eski sevgililerinizin sosyal medya hesaplarını takip ediyor musunuz? Bu birçok kişinin yaşadığı ve yaşamaktan çok da memnun olmadığı bir durum.

Marshall ve arkadaşlarının 2012 yılında 464 kişinin katılımı ile yaptıkları araştırmada, katılımcılara eski sevgililerinin Facebook profillerini ne sıklıkla kontrol ettikleri soruluyor. Aynı zamanda katılımcılara ilişki bittikten sonra nasıl hissettikleri, hayatlarına nasıl devam ettikleri ile ilgili de bir ölçek veriliyor. Tahmin edebileceğimiz gibi ilişkinin bitişini zorlukla kabul eden, daha çok özlem duyan ve yeni bir ilişkiye başlamayan kişiler çok daha yüksek takip etme oranları bildiriyorlar.
Marshall, takıntılı şekilde takip etmenin sebebinin sadece sevgi ve özlem olmadığını, bunun aslında kişinin kendine dair soruları yanıtlamaya çalıştığı bir süreç olduğunu söylüyor. Kişi bunu yaparken eski sevgilinin aklında, hayatında hala yeri olup olmadığını anlamak, kendinden bir iz bulmak ya da en azından onun çok da mutlu olmadığına dair bir işaret görmek amacında.

Marshall, eski sevgiliyi gizlice takip etmenin kişinin başa çıkmasını kolaylaştırmadığı gibi, bu süreci daha da zorlaştırdığını ifade ediyor.

Bu takip sadece eski sevgililere yönelik olmayabiliyor. Özellikle kadınlar hem cinslerini kıyas ve karşılaştırma yaparak izleyebiliyorlar ve bunun sonucunda genellikle imrenme ve haset hissediliyor. Eski sevgili takip edilirken de hayatına yeni girmiş olan kişi ile bir kıyas yapılabiliyor. Daha güzel mi? Daha iyi görünüyor mu? Benden ne farkı var? gibi sorular gündeme gelebiliyor. Bu kıyas zamanlarda var olan sevgilinin eski partnerlerine yönelik de olabiliyor.

Eski sevgiliyi merak etmek elbette olağan bir duygudur. Kişi birini takip ederek merakını gideriyor ve bunu kompulsif biçimde tekrarlamıyor ise bir sorun teşkil etmeyebilir. Ancak kişi zihnini istila eden düşünceleri bertaraf etmeye çalışırken, kendini tekrar tekrar sosyal medya hesaplarını kontrol ederken buluyor ise bunun kompulsif bir davranış olduğunu söyleyebiliriz. Bu davranış kişiyi daha iyi hissettirmemekle birlikte, olumsuz duyguları daha da tetikleyebilir. Kişi bu işlevsel olmayan başa çıkma mekanizmasını sürdürmeye devam ediyor ve gündelik hayatı olumsuz yönde etkileniyor ise yardım almak faydalı olacaktır.

Kaynak: Marshall TC (2012). Facebook Surveillance of Former Romantic Partners: Associations with PostBreakup Recovery and Personal Growth.Cyberpsychology, behavior and social networking PMID: 22946958

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*