Boşanma sürecinde psikoterapi

Bir evliliğin bitişi partnerlerin her ikisi için de zorlu bir süreçtir. Duygusal, fiziksel, sosyal ve finansal açıdan birçok değişikliğin yaşandığı boşanma sürecinde, çift terapisi ya da bireysel terapiye ihtiyaç duyulabilir. Boşanma sürecindeki kişi, korku, kaygı, suçluluk duyguları hissedebilir ve yas tepkisine benzer bir depresif bir süreç geçirebilir. Bu duyguların çoğu olağan olmakla birlikte, bu dönemden geçerken terapi desteği almak başa çıkmayı kolaylaştırır.

Boşanma süreci tüm zorluklarının yanı sıra kişisel büyüme anlamında önemli bir fırsattır. Kişi bu sayede bir ilişkiden ne istediği ve neyi yaşamak istemediğini anlar ve kendi istek ve ihtiyaçlarına saygı duymayı sadık kalmayı öğrenir. Psikoterapi süreci ise bu farkındalıkları destekleyerek, kişisel büyümeye ve bütünlüğe katkı sağlar.

Boşanmak ciddi bir stres faktörüdür. Bu stres faktörü, tüm diğer stres faktörleri gibi kişinin yatkınlığı olan psikolojik sorunları da tetikleyebilir. Örneğin, depresyona yatkın bir kişide, bu süreçte hissedebileceği suçluluk duyguları ya da kayıp hissi ile birlikte depresyon başlayabilir. Anksiyeteye yatkın bir kişideyse bu sürecin yarattığı kaygı hissi ile panik duygusu tetiklenebilir.

Birçok kişi boşanmayı kişisel bir hata olarak algılamaya meyillidir. Oysa boşanma ve tüm diğer ayrılıklar bir hata olmaktan çok bir sonuçtur.

Çift olarak alınan yardımda çiftler sağlıklı bir şekilde ayrışma konusunda destek alabilirler. Boşanma ile birlikte yapılması gereken yaşamsal düzenlemeler, finansal konular ve ebeveynliğe dair paylaşımlar da bu süreçte ele alınır. Terapist boşanmanın gerektirdiği bu değişikliklerin sağlıklı işlemesi için bir mediatör görevi de görür.

Boşanma sırasında çocukların da yardım alması gerekebilir. Çocuklar boşanma sürecini terkedilme gibi yaşantılayabilir, suçluluk ve korku duyguları hissedebilirler. Ebeveynlerinden birini seçmek ya da sadık kalmak zorunda hissedebildikleri gibi, kendilerini boşanmanın bir sebebi olarak da görebilirler. Özellikle ebeveynlerin birbirine karşı öfkeli ve agresif oldukları durumlarda çocuklar için başa çıkmak daha da zorlaşabilir.

Top of Form

Bu süreçte duyguları dile getirmek ve çocukların da mümkün olduğunca ifade etmesini sağlamak, bu değişimi daha kolay yaşamayı sağlar.

 

Kaynak

Gottman, J. M., & Silver, N. (1999). The seven principles for making marriage work. New York, NY: Crown.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*