Okul başarısında ailenin rolü

Okul seçimi aileler için sıkıntılı bir dönem. Özellikle son yıllarda ebeveynler bu konuda oldukça seçici davranıyor. Okul seçerken akademik başarıyı garantilemesi, ders dışı aktivitelere önem vermesi, sosyal ortamının sağlıklı olması, yabancı dil konusundaki başarısı, hatta hepsini bir arada sunması tercih sebebi. Çocukların gideceği okul adeta gelecekteki mutluluklarının tek belirleyicisi gibi bir algı var son dönemde. Oysa nasıl başarı mutluluğun tek koşulu değilse, okul da başarıyı etkileyen tek faktör değil.

 

Amerika’da yapılan bir araştırma akademik başarı üzerinde ailesel etkenlerin önemini incelemiş. Aile üyeleri arasındaki bağ, güven, sağlıklı iletişim ve çocukların okul hayatına gösterdikleri ilginin akademik başarı üzerinde okulun sunduğu imkanlardan daha önemli olduğu sonucuna ulaşılmış. Öğretmenlerin eğitim yöntemleri ve öğrencilerin ihtiyaçlarına duyarlı olmaları gibi faktörler de akademik başarı üzerinde etkili. Ancak bu faktörlerin etkisi ailenin sunduğu sağlıklı ortamın yarattığı etkinin önüne geçemiyor.

 

Anne babaların çocuklarına çalışma motivasyonu sağlayacak bir ortam sunması önemli. Ulaşılabilir yükseklikte hedefler koymak bunun ilk adımı. Başarıyı sadece notlarla ölçmek yerine, çocukların diğer güçlü yanlarını da vurgulamak gerekiyor. Onlarla okul ve hedefleriyle ilgili sohbet etmek ve anne baba olarak sizden beklentilerini sormak, güvenli ilişki kurmaya yardımcı oluyor. Okul aktivitelerinde yer alan ve öğretmenlerle yakın iletişimde olan ebeveynlerin çocukları kendilerine ve okul hayatlarına önem verildiğini hissediyor. Tüm bu aile desteğinin akademik başarıya gözle görülür bir katkısı var.

 

Mikaela J. Dufur, Toby L. Parcel, Kelly P. Troutman. Does Capital at Home Matter More than Capital at School?: Social Capital Effects on Academic Achievement. Research in Social Stratification and Mobility, 2012

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*