Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu

Günler kısalmaya, hava soğumaya başladığında birçok kişi kendisini depresyona benzer belirtiler deneyimlerken bulur. Kimileri için bu belirtiler kısa süreliyken kimileri içinse uzun süre devam edebilir. Yaygın olarak sonbahar depresyonu olarak bilinen Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu (Seasonal Affective Disorder-SAD) genellikle sonbaharla birlikte başlar ve kış bitinceye dek devam eder. Yorgun ve isteksiz hissetme, önceden keyif veren aktivitelerden zevk alamama, uyku problemleri (aşırı uyuma ya da uykuya dalamama), yeme problemleri (iştahta aşırı artış ya da azalma), cinsel isteksizlik, üzgün / hüzünlü hissetme, kiloda belirgin artış yahut azalma, geleceğe dair umutsuzluk, kimi zaman da intihar düşünceleri gibi belirtilerle kendisini gösterebilir. Belirtilerin şiddeti bireysel farklılıklar gösterse de kişinin sosyal yaşamı, işteki performansı ve genel esenliği çoğunlukla ciddi zarar görür.

Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu tıpkı depresyon gibi tedavi edilebilir bir sorundur. Ne var ki mevsime bağlı hissedilen hafif şiddette melankoli yahut hüzün mutlaka Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu’nun varlığını göstermez. Hissedilen hafif şiddette bir hüzünse, kendi kendinize alabileceğiniz birtakım önlemler de vardır. Bu önlemler yahut müdahaleler işe yaramadığında vakit kaybetmeden uzman yardımı almak gerekir. Soğuyan havalar ve azalan gün ışığı karşısında depresif hissetmemek için alacağınız önlemlere göz atalım:

Her gün mümkün olduğunca çok gün ışığı alın. Güneşten mahrum kalmak depresif duygudurum için elverişli bir ortam yaratır. Gün içinde bolca gün ışığı almak depresif semptomların hafiflemesine yahut ortadan kalmasına yardımcı olacaktır. Açık havada olma şansınız yoksa bir pencerenin kenarına oturmak ya da gündüz vakti hiç olmazsa 15 dakikalık bir yürüyüş yapmak faydalıdır. Hafta sonlarını spora ayırıyorsanız açık havada yapılan sporları tercih etmeniz de faydalı olacaktır.

Sağlıklı beslenin. Mutlu eden ve iyi hissettiren yiyeceklerin mutlaka kalorili, yağlı ve şekerli olmasına gerek yok. Hazırlaması kolay, düşük kalorili yiyecekler (bol kremalı bir pasta yerine mevsim meyveleriyle yapılan bir meyve salatası) kendinizi daha iyi hissetmenize yardım edecektir.

Arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirin. Arkadaşlarla ve aileyle kaliteli vakit geçirmek hem depresif belirtilerin şiddetini azaltır hem de depresif duygudurumun getirdiği sosyal izolasyona karşı koruyucu faktör görevi görür. Çocuklarınızla ya da evcil hayvanlarınızla oyun oynamak, arkadaşlarınızla bir araya gelip sıcak bir çay eşliğinde sohbet etmek size kendinizi daha iyi hissettirecektir. Çevrenizdekileri yaşadığınız mevsimsel depresyona dair bilgilendirmek de sizi daha iyi anlamalarına ve size destek olmalarına olanak verecektir.

Aktif olun. Tüm kış eve kapanıp kalmak size daha depresif hissettirecektir. Dışarı çıkın ve sevdiklerinizle dışarıda vakit geçirin. Bir yardım kuruluşunda görev almak, sokak hayvanlarını beslemek, yeşil alanlarda yürüyüşe çıkmak ya da alışveriş merkezleri yerine açık havada alışveriş yapmak gibi… Her sonbahar, yaklaşan soğuk havalarla birlikte depresif belirtilerin de gelmesinden endişe ediyorsanız semptomlar yerleşmeden önce harekete geçmek ve önlem almak işleri kolaylaştıracaktır.

Bir uzmandan yardım alın. Depresif belirtilerle baş edemediğinizde vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım almak en doğrusu olacaktır. Uzman bir psikolog yahut psikiyatr Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu’nun tanısı ve tedavisi konusunda yetkindir. Psikoterapi ve ilaç tedavisi ihtiyaca göre, kimi zaman tek başlarına kimi zaman da kombine edilerek uygulanabilir.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*